Sınav Kolay Başarı Kolay
10/09/2007  | Sitemizden | 4079 kez okundu.

SINAV  KOLAY  ……….  BAŞARI KOLAY……..

*Dersin esasını  öğrenelim, anlayalım, temel kavram ve yasaları öğrenelim, detaylara boğulmayalım. Ezberlemeyelim.

*Yanlış yaptıklarımızın  muhakkak  doğrusunu öğrenelim, doğrular bizimdir, yanlışkarımızdan öğreniriz.

*Konuları çok  fazla tekrara gerek yok,  amaç  günde çok fazla soru  yapmak değil ; güzel ve değişik dersanelerin sorularından yapmalıyız. Önemli konuların hepsini 3-4 aydabir sorularla sürekli tekrarlıyor olmalıyız.

*Soruları çözerken; zor, normal  ve kolay soruları ayırtedebilmeliyiz. Zor veya uzun vakit kaybettirebilecek sorulara boğularak vakit kaybetmemeliyiz. Hedefimize  ulaşmak için; her dersten en az kaç soru cevaplamamız gerekiyorsa; önce kolay sorulardan hata yapmadan çözmeliyiz.

*En önemli konu; Hedefimizi, amacımıza ulaştıracak hedef soru adedimizi   belirleyip  buna göre çalışma programımızı belirlemeliyiz, hangi konularda kuvvetliyiz, hangisinde eksiğiz ve hatta hangi konuları öğrenmek için çok zaman harcayıp garanti sonuç alamayacaksak; hiç çalışıp vakit kaybetmeyebiliriz. Tam veya yarım kuvvetli olduğumuz konulara  daha fazla vakit ayırabiliriz. Böylece sonucu daha  çok garantileriz. Kuvvetli olduğumuz , yapabileceğimiz konularda kısıtlı vaktimizi  harcayıp,  soruları tam doğru yapmaya çalışırız Yani bildiklerimizde, iyi olduğumuz konularda yanlış yapmamaya çalışmalıyız.

*ÇALIŞMAYI SEV
  KOLAY ÖĞREN
  KOLAY SINAV
KOLAY BAŞARI için hedefini koy, başarısızlık riskini unut, korkma, dene, sonucu düşünme, vazgeçme, denemeyi bırakma, kimseye birşey ispatlamak zorunda değilsin. Eğlenerek çalış, gezmeye de vakit ayır, bunun için 1 yıl önceden sınavlara hazırlanmaya başla, 1 yılda  değil 2 yılda sınavlara hazırlan, ama her gün 3 saat çalış, okul için dersin , imtihanın olmasa da; muhakkak hergün  düzenli çalış, dersane kitaplarından sürekli sorular çöz.

*Soruları dikkatli oku,  soruda verilen  bilgileri kendine göre işaretle, altını çiz, cevaplara bir göz at ve test sorularını çözümlerinin çok uzun olmaması gerektiğini düşün, çözüm kolay olmalı, dikkat et ve çözeceğini düşün, OLUMLU DÜŞÜN,

*Türkçe sorularda; konu sorulduğunda giriş cümlesine, anlatılmak istenen sorulduğunda sonuç cümlesine, yandüşünce sorulduğunda  aradaki cümlelere-gelişme bölümüne bakmalıyız.

*Her zaman günlük çalışma programın olsun, mesela; Eşit ağırlık  öğrencisiysen; 
birgün Matematik-Türkçe-Coğrafya ,  birgün Fen- Geometri- Tarih çalışabiliriz, Fen olarak da  birgün Fizik+Biyoloji , diğer gün  Kimya+Biyoloji  yapabiliriz.
Mesela haftanın 2 günü bu konularda ; konu çalışmaları ve çözümlü örneklere bakabilirsin, diğer 2 günde alıştırmalar yapabilirsin, 2 günde önceki yıllarda çıkmış sorulardan çalışabilirsin.

*Asla strese, paniğe girmemelisin, kaygı ve endişe duymamalısın, Hergün , çalışmaların araında, gözünü kapat, güzel şeyler hayal et, müzik dinle. Ama hergün programlı 3 saat çalış, önce zorlanırısn, sonra çalışmak sende  alışkanlık olacaktır, sorularda başarılı oldukça çalışmak isteyeceksin. Herün çalışıp beynini durdurmayacaksın,

*Önce kendine inan,  ulaşılabilir hedef koy, olumlu düşün, sonucu hayal et, programlı çalış (hergün belli saatlerde çalış, kendini gereğinden fazla çalışarak BİTİRME, kendini, enerjini iyi kullan), beynini gereksiz bilgilerle ve birbirinin benzeri sorularla boşuna doldurma, Hedefinin dışında her zaman 2. bir planın-B Planın olsun, kendini güvende hissedersin, kaygın azalır.

*EN ÖNEMLİSİ hedefin için çalışırken; kendini tanı, çalış, kendini hazırla ,bir gün muhakkak şans seni bulacak
Öğrenmenin maliyeti; Zorluklara direnme + Sabır +Dayanıklılık tan geçmekdir.
KENDİ PLANI OLMAYAN BAŞKASININ PLANINA UYAR.

*Konuları unutmamak, soru çözme alışkanlığını kaybetmemek için ;Düzenli tekrar yapılmalı
Deneme sınavlarında  soruları, özellikle test tekniğine, zamanlamaya, verilenlere dikkat edilmeli
Yanlış yapılan soruların  doğru çözümü zamanında  öğrenilmeli
Ders çalışırken, süre tutarak soru çözülmeli
Deneme sınavlarında ilk sorular zor olduğunda moral bozulmamalı, denemede zor sorular ayrılmalı- sonra yapılmalı, önce normal zorlukta sorular dikkatlice doğru yapılmalı. Burada en önemli konu zor soruları anlayabilmek, sona bırakmak, zamana dikkat edilmezse, zor veya uzun işlemli soryla uğraşırken, diğer sorulara vakit azalır, önce kolay-normal soruları çözüp kendimizi garantiye alalımi sonra vakit kaldıkça zorlarla uğraşırız. Asla sorularla inatlaşmayalım

*Zaman çok önemli, Denemelerde, kendi zamanlarınızı belirlemiş olun, örneğin Türkçe sorularını 30 dakikada, sosyal 20 dakikada, fene 30 dakika, geri kalnda da matematik ve zor sorular denebilir. Bu zamanlama Eşit ağırlık veya Fen öğrencisinin sınavlarında farklı olur, hatta kişilere göre de değişebilir, okuması-anlaması hızlıysa sözel soruları, Türkçe+Sosyal ve hatta Fen in Biyoloji  sorularını çok çabuk yaparak Matematik-Geometri-Fizik-Kimya gibi sayısal sorulara daha fazla vakit   ayırabilir.

*Özellikle Matematik sorularında, gerekli görülen yerlerin altı çizilerek okunmalı, çok iyi anlaşılmalı, sorudaki her  bilginin  sorunun çözümünde bir ipucu olduğunu unutmayıp  dikkat etmeliyiz.
Geometrinin  bulmaca gibi  olduğunu unutmamalıyız, verileri şekiller üzerine yerleştirip  çözümü görebilmeliyiz. Ama geometri sorularını çözebilmek için önce konuları çok iyi bilmeliyiz.
Fizik te, temel kavram ve yasalar çok iyi bilinmeli, farklara dikkat edilmeli
Biyoloji de de esas konular çalışılmalı, ama daha çok sorular dikkatlice okunarak, sebep-sonuç ilişkisi kurularak ve yorum yapılarak  çözülmeli, Biyoloji de devamlı çeşitli kaynaklardan soru çözmek, hedefe ulaştıracaktır.
Türkçe soruların da, paragraph soruları uzun gelirse; soruyu iyice anlayıp, cevaplara bir gözatıp, paragrafın giriş ve sonuç kısmına dikkat etmeliyiz.
Türkçede de çıkmış soruları çözmüş olmak , soruların dili ve mantığını kavramakta yarar sağlar.Türkçe de kelimede, cümlede, paragrafta anlam, soruların önemli bir kısmını oluşturur.  Sürekli soru çözmek, anlamaya yardımcı olacaktır.

 
 
 
 
 
Isı ve Sıcaklık21ocak2014YENİ
21ocak2014eklendi. Bitti... »
KaldırmaKuvvetiYeniMart2013
KaldırmaKuvvetiYeniMart2013... »
ÖĞRENCİLER LÜTFEN SORU ve CEVAPLARINI AYNEN KOPYALAMAYINIZZZZZZZZ
KOPYALAMAYINIZZZZZZZZ. ÖGRENCİLER LÜTFEN SORU VE CEVAPLARI AYNEN KOPYALAMAYINIZ... »